LEICHESTER, MANCHESTER CITY I NORWICH U ČETVRTINI FINALA FA CUPA!!! PSG PREGAZIO LYON I POSTAO PRVI FINALISTA KUPA FRANCUSKE!

Nogomet

Nastavljeno je takmičenje u engleskom FA Kupu. Do plasmana u četvrtfinale večeras je došao Manchester City koji je gostovao na Hillsboroughu gdje je savladao domaći Sheffield Wednesday sa 0:1. Engleski drugoligaš nije imao nikakav odogovor za igru još uvijek aktuelnog prvaka države.  U 52. minuti je opasno zaprijetio Mendy, ali je njegov pokušaj zaustavio golman domaćih, da bi samo minut kasnije Mendy uposlio Aguera koji je uspio poslati loptu u mrežu gola Sheffield Wednesdayja za 0:1.

Leciester je došao do plasmana u četvrtfinale FA Kupa zahvaljujući minimalnoj pobjedi. Lisice su, naime, na domaćem terenu savladale Birmingham sa 1:0. Pobjedonosni gol je postignut u finišu meča, u 82. minuti. Albrighton se odlično snašao i ubacio loptu za Pereiru koji je sjajno reagovao i pogodio za 0:1.

Sinoć je u Londonu odigram meč osmine finala FA Kupa u kojem su snage odmjerili Tottenham i Norwich. Nakon 1:1 u 120 minuta igre i penal lutrije (2:3) slavio je Norwich i prošao u četvrtfinale. Lo Celso je odlično ubacio iz slobodnjaka, a Jan Vertonghen glavom pogodio za 1:0.

U 78. minuti Kanarinci stižu do poravnanja. Josip Drmić je uspio stići do odbijene lopte nakon šuta McLeana i pogoditi za 1:1. Kako više golova u regularnom toku meča nije bilo, prešlo se na produžetke. Mourinhovi izabranici su u produžecima imali par izglednih situacija, ali gola ni u 30 dodatnih minuta igre nije bilo. Tako se došlo do “penal lutrije”.

Već u prvoj seriji je fudbaler Norwicha McLean promašio penal, pa se Tottenham, pošto je Dier pogodio, našao u prednosti. Ipak, Lamela promašuje u drugoj seriji, a Idah pogađa za 1:1. U narednoj seriji su Lo Celso i Stiepermann bili sigurni, ali je onda fudbaler Tottenhama Parrott promašio penal. Sa druge strane, Cantwell je pogodio za 2:3, a kada je i Fernandes promašio to je značilo da slavlje Norwicha i gostujućih navijača može početi.

Paris Saint-Germain “pregazio” je Lyon na gostovanju u utakmici polufinala Kupa Francuske (1:5) te se tako plasirao u finale ovog takmičenja gdje će igrati protiv boljeg iz duela St. Etiennea i Rennesa.  Na početku utakmice viđene su velike prilike na obje strane. Prvo je pokušao Kylian Mbappe, a zatim Leo Dubois. U 11. minuti Lyon je došao u prednost pogotkom Martina Terriera.Ipak, samo tri minute poslije izjednačio je Mbappe. Do kraja prvog poluvremena dobru šansu imao je Terrier za Lavove, a na drugoj strani prvo je poništen pogodak Edinsonu Cavaniju, a zatim je Urugvajac pogodio stativu.

Lyon je ostao sa igračem manje u 61. minuti kada je Fernando Marcal dobio drugi žuti karton, a onda ih je PSG pregazio. Prvo je pogodio Neymar iz penala u 64. minuti za 1:2, a do kraja pogađao je dva puta Mbappe kompletiravši hat-trick i jednom Pablo Sarabia.

Košarka

Luka Dončić odigrao je još jednu partiju za povijest te odveo Dallas Maverickse do trijumfa nad New Orleans Pelicansima u produžetku, 127:123. Mogli su Mavsi i prije dodatnih pet minuta doći do pobjede, ali im je trojka Nicola Mellija za 112:112 osam sekundi prije kraja pokvarila planove. No, propušteno su ipak uspjeli nadoknaditi u produžetku, prije svega zahvaljujući sjajnom Slovencu.

Dončić je upisao 30 poena, 17 skokova i 10 asistencija. Time je postao tek peti igrač u NBA sa deset triple-double učinaka koji uključuju najmanje 30 poena. Također je postavio i novi klupski rekord Dallasa po broju triple-doublea (ukupno 22). Uz njega, sjajnu partiju u redovima pobjedničkog sastava pružio je Kristaps Porzingis (34 poena, 12 skokova). Kod Pelicansa su najefikasniji bili Brandon Ingram (27 poena), Lonzo Ball (25) i Zion Williamson (21).

Portland Trail Blazersi ne odustaju od play-offa. Ostvarili su ubjedljivu pobjedu nad Washington Wizardsima (125:104) na krilima veterana Carmela Anthonyja (25 poena) te se sada nalaze na desetoj poziciji Zapada sa omjerom 27-35.